Sziasztok!
A blog életében ismét egy kis változatosságot csempészve gondoltam ma a Valorant körüli adatlopási botrányról szeretnék egy kicsit írni, mert azt látom nagyon sok esetben, hogy az emberek nincsenek is tisztában azzal, hogy volt a játék körül egy kis kavarodás. Azok számára akik most kerülnek szemben ezzel a hírrel: Igen, amikor a Valorantot a Riot Games kidobta a videojátékok piacára, akkor viharosan indult a karrierje, mert a fejlesztők olyan anticheat rendszert programoztak a játékhoz, amely akkor is figyeli a számítógépet, amikor a játék NEM FUT.
Vizsgáljuk meg most az ezzel kapcsolatos aggályokat és kétségeket, hogy ez miért is rossz:
1. Ha a felhasználó nem ad engedélyt arra, hogy a számítógépet akkor is figyelje a csalók ellen kitalált rendszer, akkor a cég visszaél/visszaélhet az adatainkkal, amit a gépünkön tárolunk. Már önmagában az is aggályos, hogy ezt megteheti.
2. Általánosságban véve mindenki használja mindenre az internetet, köztük munkára, utalásra és egyéb személyes és bizalmas dolgokra is. Gondoljatok bele, hogy amikor pl. pénzt utaltok át a bankotoknak, hogy kifizessétek a számlát, akkor minden adatodat látni fogja a fejlesztő cég, és akkor és úgy él vissza vele, ahogyan csak akar.
3. Nagyon sokan félreértelmezik ezt az egész helyzetet, ha az adataikról van szó, mert sokan arra gondolnak, hogy „Áh, ugyan, mivel tud visszaélni?! Majd megsüti nekem a túrós lepényt a főnök!” Na, ez az ami nem így működik.
4. A koronavírus helyzet miatt nagyon sokan otthonról kényszerültek dolgozni, így ez azt vonta magával, hogy a munkáját is a saját és vagy a céges gépén végzi mindenki. Az sem jönne túl jól a munkás embernek, hogy a munkája elveszik, vagy olyan adatok szivárognak ki, aminek nem lett volna szabad. Pl.: mondjuk egy ügyvéd esetében.
A Riot Games a botrányra úgy reagált ugyan, hogy az anitcheat rendszer nem lopja az adatainkat, és nyugodjon meg:
Mielőtt megírásra került a cikk általam utána kérdeztem ennek a dolognak és nagyon sok visszajelzést kaptam annak kapcsán, hogy aki a Valorantal játszott annak az e-mail címén keresztül feltörték mindenét, és amióta nem játszik azóta a betörések megszűntek. Ez azt jelentette számomra, hogy a cég csak meg akart mindenkit nyugtatni, ami teljesen érthető is, hiszen ha pánikot keltettek volna, akkor nagyon sok játékos elhagyta volna az újdonsült játékot. További érdekesség itt még az, hogy a Riot Games azóta nem reagált a körülöttük lévő katyvaszra, nincs semmilyen hír róla, hogy mi is van azóta ezzel a dologgal?
Végezetül pedig nézzük meg azt, hogy mi is történik akkor ha az anticheat rendszer fut a gépeken:
1. A fejlesztőcég kikötötte, hogy akinél nincsen telepítve az felejtse el a játékot. Ezzel gyakorlatilag azokat az embereket, akik ki szeretnék próbálni a játékot „rá kényszerítették arra, hogy használják ezt az instabil programot.
2. Kernel szintű hozzáférést adunk a használattal a gépünkhöz, amely azt jelenti, hogy gyakorlatilag a számítógépünkön lévő adatok BÁRMELYIKÉHEZ HOZZÁFÉRÉST ENGEDÜNK!
Végszó:
Végszónak pedig egy pár dolgot el szeretnék még mondani Nektek:
1. Van tapasztalatom ebben a dologban, különben nem írtam volna meg a cikket.
2. SENKIT NEM SZERETNÉK LEBESZÉLNI arról, hogy NE játsszon a játékkal, csupán a figyelmet szeretném felhívni arra, hogy mik azok a dolgok amire oda kell figyelni!
3. Nem tartom egészségesnek azt, hogy a felhasználókkal olyan dolgot akarnak futtattatni, ami káros lehet a számukra, úgy, hogy pontosan tudják a fejlesztők, hogy ez mivel jár!
Köszönöm szépen, hogy ma is velem tartottatok!
További tartalmakért nézzétek be IDE IS!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.