Sziasztok!
A mai bejegyzést sok évesek kontroller használatom, illetve a csoportokban fellelhető „rémképek” ihlették meg, amelyeken gyakran széttört kontrollereket látnunk. Így arra gondoltam, hogy a Fortnite után most arra keresem meg egy szakember segítségével a választ, hogy hogyan is használjuk helyesen a kontrollerünket!
Jöjjenek először a saját tapasztalataim a kontrolleremről:
Azt hiszem, hogy 2015-ban kaptam karácsonyra a jelenlegi kontrolleremet, amelyet azóta is igencsak aktív használok. Mindig elcsodálkoznak rajta az emberek, amikor azt mondom, hogy már 8. éve használom. Sokan kételkednek benne, vagy pedig olyan válasz szokott jönni, hogy „Igazán szerencsés vagy, hogy még működik”. Meglehet, hogy nekik is igazuk van, azonban az az igazság, hogy Én olyan ember vagyok, aki rettenetesen vigyáz a dolgaira, nem kap dührohamot játék közben, és nem akarja minden pillanatban földhöz, vagy asztalhoz vágni.
Milyen játékokhoz használom a kontrollert napi szinten:
- FIFA
- Mortal Kombat
- Rumbleverse
- Rocket League
- Multiversus
- és bármilyen játék, amelyhez lehetőség van kontrollert használni, ugyanis az FPS játékokon kívül minden játékhoz használom, mert Én jobban szeretek vele játszani, mint az egér+billentyűzet kombinációval.
Meddig képes kitartani egy kontroller?
A saját tapasztalataimból kiindulva, mint látszik több évig képes normálisan működni, ha a gazdája is normális és úgy használja, ahogyan azt kell, de erre majd az interjúban is kitérünk, és majd a GeekLabs szakembere elmondja a szakmai véleményét róla.
Élet tartamot hosszabíthat a vérmérséklet és a habitus?
Az az igazság, hogy igen, hiszen ha valaki nyugodtan és higgadtan játszik, akkor nem húzza fel magát, és nem kerül a kontroller életébe a viselkedésünk. Persze, itt most lehet párhuzamot keresni a játékok hatásaira, amelyek közben hatnak az emberi agyra, de ebbe most nem mennék bele, viszont egy korábbi cikkemben, ahol arra kerestem a választ, hogy a Fortnite vajon tényleg káros-e, azt az ELTE kutatócsoport tagjaival és vezetőjével veséztük ki, ha érdekel, akkor azt a cikket itt olvashatjátok el: https://gamewithme.blog.hu/2021/08/17/fortnite_valoban_karos_a_jatek_szakember_bevonasaval_keresem_a_valaszt
Számít a minőség?
Természetesen számít, bár 2015-ben, amikor vásároltam még nem volt ez a nagy E-sport láz, szóval akkoriban nem biztos, hogy olyan nagyon hiper-szuper kontrollert lehetett kapni, de az akkori árán ez egy szuper kontrollernek számított, és az igaza megvallva most sem vennék más kontrolert, bár ugye, soha ne mondjuk, hogy soha.. Én megvagyok elégedve.
Fontos az ár-érték arány is:
Bizony, főleg a mai árak mellett. 2015-ben amikor vásároltam a jelenlegi kontrollert 16.000 Ft-ba került, ami mára már megduplázódott.
Most térjünk rá a bejegyzés mai témájára, jöjjön a GeekLabs szakemberével készült interjúm, amelyben ultrahasznos tippeket kaphatunk ahhoz, hogy hogyan is érdemes használnunk a kontrollert:
gamewithme.blog.hu:
Szia! Először is köszönöm, hogy igent mondtál a megkeresésemre!
gamewithme.blog.hu:
Mióta foglalkozol kontrollerek javításával?
GeekLabs : Hozzávetőleg 3 éve kezdtem el foglalkozni kontrollerek javításával. Először csak ismerősöknek, majd Katás kisvállalkozóként a főállásom mellett, jelenleg pedig már teljes állásban a szerviz, karbantartás, modding és 3d nyomtatás a munkám.
gamewithme.blog.hu:
Hogyan jött a gondolat, hogy kontrollerek javításával szeretnél foglalkozni?
GeekLabs : Elektronikai területen dolgoztam 14 évig, és egyszer jött a kérdés, hogy meg tudnám-e javítani ismerősöm Xbox One kontrollerét. Mivel magam is használok többféle konzolt, elkezdtem beleásni magam a témába, utána jártam, hogy hol lehet jó minőségű, gyári alkatrészeket beszerezni és belevágtam. Sajnos a mai napig küldenek olyan kontrollereket amik „menthetetlenek” (alaplap hiba), mert úgy gondolták, hogy két youtube videó megtekintése után már mehet az analóg csere.
gamewithme.blog.hu:
A cikkem témája ugyebár az, hogy hogyan használjuk helyesen a kontrollerünket.
Nos, hogyan használjuk helyesen? Van arra metódus, hogy mire figyeljünk használat közben, vagy akár arra, hogy hogyan tisztítsuk meg?
GeekLabs : A legfontosabb, hogy ne bántalmazzuk szegény kontrollert! Ha ideges vagy játék közben, inkább tedd le az asztalra. Igyekezzünk olyan helyre rakni ahonnan nem esik le. Tisztítani leginkább egy portörlő kendővel, vagy natúr babapopsi törlővel érdemes (semmiképp ne alkoholos törlőkendő legyen és ne olyan ami nagyon át van itatva).
gamewithme.blog.hu:
Én például úgy tisztítom az enyémet, hogy egy nedvestörlőkendővel megtörlöm, majd utána egy fogpiszkálóval vagy egy papírlappal kitisztítom a réseknél, ez így mennyire hatékony, vagy esetleg káros?
GeekLabs : A törlés teljesen rendben van. Az izzadósabb tenyerű embereknél (vagy azoknál akik nasiznak játék közben) szokott jobban beleülni a kosz a gombok köré, ezt igazán kitakarítani csak szétszedett állapotban lehet. Sajnos a mai napig nagyon sokan javasolják, hogy fújják be wd40 vagy hasonló spray termékkel a kontrollert, de ez több kárt szokott okozni mint, amennyi haszna van, és a kopott potmétereket értelemszerűen nem javítja meg. Ellenben szépen szétfolyik az egész alaplapon és remek dolog eltakarítani. Javaslom inkább a megelőzést: tiszta kéz és használaton kívül egy kontroller tartó „táska” (mint pl az Xbox Elite kontrollerének gyári tokja). Külföldi oldalakon pár ezer forintos tétel.
gamewithme.blog.hu:
Sokan furcsa szemmel néznek, amikor elmondom, hogy Én 8 éve használom a kontrolleremet, és semmi baja. Mi lehet ennek a valódi oka?
GeekLabs : Valószínűleg kevesebb olyan játékkal játszol, ami nagyobb igénybevételnek teszi ki a kontrollert. Leginkább Fifa és Call of Duty szokott korábbi meghibásodáshoz vezetni. Nekem sem ment még tönkre egyetlen kontrollerem sem, mondjuk ennek inkább az a magyarázata, hogy mások kontrollereit javítom és nem érek rá használni a sajátom. �
gamewithme.blog.hu:
Gondolom eddigi munkád során rengeteg hibás kontroller került hozzád, mi volt a leggyakoribb probléma amivel szembe kellett nézned?
GeekLabs : A legtöbb javításra érkező kontrollerben egyszerűen elkopnak az alkatrészek (potméterek), tönkre mennek a gombok (RB-LB). Ilyen a jelenlegi műszaki ipar, sajnos már nem 10-20 évre gyártanak elektronikai termékeket (sem). A másik fő ok, egy kis rage game, amikor az idegességtől repül a kontroller (ki tudja hol áll meg..), tehát szakszerűen fogalmazva a fizikai sérülés.
gamewithme.blog.hu:
Sokszor találok olyan képeket a neten, amikor kontrollereket keresek, hogy panaszkodnak, hogy a gomb beragad, mi ennek a legfőbb oka?
GeekLabs : A gombok beragadásának két legfőbb okozója van: kosz vagy egy korábbi szakszerűtlen szétszerelés. Előfordulhat a gumi membrán sérülése is a gombok alatt, de ez jóval ritkább.
Végezetül pedig nagyon szépen köszönöm, hogy rendelkezésemre álltál és a szakmai hozzáértéseddel segítetted a cikkem létrejöttét!
Nos, a mai bejegyzés végére is értünk, köszönöm a figyelmet, és még egyszer köszönöm GeekLabs szakemberének, hogy a rendelkezésemre állt!
Ha hibás a kontrollered, és megszeretnéd javítattni keresd bizalommal a GeekLabs-ot!
Ha nem szeretnétek lemaradni a tőlem érkező friss tartalmakról akkor engem is követhettek itt:
YOUTUBE CSATORNÁM, DISCORD SZERVEREM, TWITTEREM, INSTAGRAMMOM, MEWE-n!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.