Sziasztok!
A mai bejegyzést egy élő adásban eltöltött beszélgetés ihlette, amelyben az volt a streamer, (aki nem más egyébként mint Gábor. A csatornáját itt nézhetitek meg:https://www.twitch.tv/gabor_o_o_ ) felé feltett kérdés, hogy giftelne-e neki, arra gondoltam, hogy ezt a jelenséget boncolgatnám egy kicsit! Tartsatok velem!
A Fortnite 2017-től van jelen a játékiparban, és azóta is meghatározó játéka. Milliók játsszák, nem kérdéses a népszerűsége. Először ebben a játékban jött velem szembe az a szó, hogy „gift”. Természetesen a szó jelentését ismertem, tudtam, hogy ajándékot jelent.
Személyes történetem a játékkal kapcsolatosan:
Azért fontos a saját személyes történetemet megosztanom veletek, hogy jobban megértsétek, amiről most szó lesz. Szóval Én a Fortnite-ban 2017 óta jelen vagyok mint játékos, tehát mondhatni, hogy az elejétől kezdve. Soha nem érdekel a Skin, és a Vbuck mennyiségem sem, mindig a játékélményért játszottam a játékkal, és ez így még a napjainkig is. Amit meg lehetett szerezni küldetéseken keresztül, azokat megszereztem, amikor volt időm játszani, ha nem volt, akkor nem szereztem meg. Én mindig azt vallottam, hogy a játékhoz nem a különböző skinek adják a játéktudást, hanem a játékos személye, mentalitása, ügyessége és türelme. Ahogy elkezdtem komolyabban érdeklődni a játék iránt csoportokat, közösségeket kerestem, hogy fejleszthessem a tudásomat, informálódjak a játékkal kapcsolatban. Ott jött szembe ez a „giftes jelenség” igazán.
A játék népszerűségével együtt megnőttek a Facebook-on található Fortnite-al foglalkozó csoportok is:
Így igaz, amivel alapjáraton semmi gond nem lenne, sőt azt is mondhatnánk, hogy tök szuper, hogy létrejöttek ezek a közösségek, mert lehet informálódni, tanulni, játékostársat keresni és egyebek. Ha ebből indulnánk ki, akkor ez a cikk most nem születhetett volna meg, mert alapvetően ezzel semmi gond nem lenne. Na, de mégis mi a gond ezekkel a közösségekkel? - Önmagában persze semmi, és ezen a ponton kicsit szabaduljunk meg a közösségektől és a Facebook csoportoktól, és vessünk egy pillantást arra, hogy valójában, hol van azzal probléma, hogy egy ismeretlen ember megkér egy másikat arra, hogy pénzt áldozzon rá.
Mi az a gift-rendszer és hogyan működik, egyáltalán miért van ez a játékban:
A Fortnite gift rendszere alapjáraton arról szól, hogy a játékosok egymást „megajándékozva” tudják használni. Erről szól a gift rendszer és erre való. Ezzel ezt a témát szintén el is tudjuk engedi, hiszen már tudjuk, hogy miről szól. Az már sokkal érdekesebb, hogy a játékosok ezt mikor és hogyan használják. A valódi probléma itt a helytelen használatból adódik.
Mikor és miért használják helytelenül a játékosok a játék gift-rendszerét:
- Akkor amikor ismeretlen személyektől kérnek, és várnak ajándékot
- Akkor amikor valakinél ez automatizálódni kezd, hogy megfogalmazódik a gondolat a fejében, hogy bárki is ismeretlenül ad neki valamit a játékban.
Mi okozza a helytelen használatból adódó problémákat, félreértéseket, vitákat?
Anélkül, hogy bárkit is bármivel szándékosan megbántsak, ennek csak egyetlen egy oka van, még pedig a játékosbázis átlagos kora. A Fortnite-al a 13-14 éves gyerekek játszanak, akik igencsak befolyásolhatóak, és ezáltal össze-vissza giftelnek egymásnak mindenfélét a játékon belül, és bennük az ül a tudatalattiukba, hogy az a normális, ha, számukra idegen emberektől kéregetnek különböző gifteket.
Milyen veszélynek van kitéve a Fortnite-on belül a fiatal korosztály?
- Bizonyára Ti, akik játszotok a játékkal már láthattátok, hogy a Vbuck-ot lehetőség van pénzért is megvenni, amiből az következik, hogy ahhoz, hogy valaki mondjuk Vbuck-ot vegyen magának, ahhoz bizony bankkártya adatok kellenek, aminek a birtokában mivel sajnos a kiskorú gyerek ül ott, sajnos már a gyerek is birtokában van. Még akkor is, ha valójában arról a gyereknek minden bizonnyal nincsen tudomása. De ugye, az egyértelmű számotokra is, hogy valahonnan le kell vonniuk a pénz összeget a fejlesztőknek? Ami csak akkor lehetséges, ha a bankkártya adatok már előre meg vannak adva. (Ebbe jobban nem is megyek bele, hogy hol lehet megnézni), mert egyrészt nem szeretnék tippeket adni, másrészt pedig nem erről szól ez a cikk.
- Ellophatják a fiókokat, a Skinek miatt. A skinek ritkaságuknak hála rájöttek a játékosok arra, hogy ezeket szépen lehet értékesíteni is (amit egyébként a játékfejlesztőcég hivatalosan tilt)
- Jönnek a nagy ígéretek:
„Mutasd meg a fiókodat, hogy milyen tárgyaid vannak” - Általában így szokott kezdődni az a végeláthatatlan kommunikáció, aminek a végén az lesz, hogy ellopják a fiókot. SOHA NE ADJÁTOK KI A FIÓKOTOKAT SENKINEK, ne mutogassátok, hogy milyen tárgyaitok vannak a játékban, senkinek semmi köze nincsen ehhez.
- Az ismeretlen külföldi oldalak használata: Ez azért veszélyes, mert egy 12-13 éves gyerek még nem tud például angol nyelven, és szintén ezzel visszaélve ráveszik arra, hogy adják meg a személyes adataikat.
Mit von maga után, ha valaki mégis giftet kér egy másik embertől?
A közösségek nagy része az ilyen emberekkel kirekesztővé válik, esetleg kigúnyolják. Általában nagy felháborodást szokott kelteni például a Facebook csoportokban az a magatartás, amikor valaki gifteket kér. A legszembetűnőbb az ellentét akkor, ha valaki újonnan csatlakozik egy közösségbe, és úgy kér. A gift-kérés tényét próbáld mellőzni a közösségekben, mert vagy ki leszel rúgva, vagy pedig szét fognak szedni érte a további tagok.
Hogyan használd helyesen a gift-rendszert?
- Kérni egyáltalán ne kérj senkit, hogy küldjön neked.
- Ha valaki mégis küld, akkor azt valóban ismerd, legyen tényleges baráti jó viszonyod vele. (Itt azok az esetek nem számítanak, amikor összefutsz egy jó fej emberrel és Őt kéred arra, hogy küldjön neked valamit el).
- Családon belül igazán jó érzés használni a gift-rendszert, hiszen ki nem kapott már ajándékot mondjuk a tesójától? Gondolom Ti is kaptatok már.
Mit tehet egy Facebook oldal adminisztrátora, olyan esetben, ha valaki giftet kér?
- Lehetőség van arra, hogy a csoportokba érkező bejegyzések azonnal ne kerüljenek a csoportba, hanem csak jóváhagyással.
- Érett vezetőre van szükség, aki lojálisan áll a dolgokhoz. Gondolok itt arra, hogy elsősorban korban érett legyen a vezetőség, és átlássa ennek a hátrányait. Itt jegyezném meg ehhez az alábbi csoportot: Fortnite közösség (MHKMK) (https://www.facebook.com/groups/704553576924506), itt igazán érett a vezetőség és jó köztük lenni! Innen is köszönöm a munkájukat!
- Alapvetően a közösségben felbukkanó vitaforrást megtudják szüntetni különböző szankciókkal, de ezzel valójában a problémát nem tudják megoldani, ne várjatok tőlük sokat. A valódi megoldás itt az, ha leszoknak az emberek arról, hogy gifteket kérnek.
Végezetül pedig szeretném összegezni a ma leírtakat:
- Ne kérj giftet idegentől
- Csak családon belül ajánlott a gift-redszert használni
- A Vbuck vásárláshoz bankkártya adatok kellenek, aminek a reményében ellophatják a fiókot, ha ígéretet tesznek a giftelésre
- Kirekeszt a közösség, ha giftet kérsz, nem szeretik, kerüld a „valaki elgifteli nekem az xy skin-t?” kérdést
- Ne mutasd meg a fiókodat, hogy milyen skinjeid vannak. Gondolkozz előre, az account kereskedelmet a fejlesztőcég szigorúan bünteti!
Ma is köszönöm szépen a figyelmet, vigyázzon mindenki a fiókjára!
Ha nem szeretnétek lemaradni a tőlem érkező friss tartalmakról, akkor IRATKOZZATOK FEL A YOUTUBE CSATORNÁMRA, vagy CSATLAKOZZATOK BÁTRAN A DISCORD SZERVEREMHEZ, vagy KÖVESSETEK INSTAGRAMON, vagy pedig TWITTEREN!
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.